ForumErasmus-Polonya-Danimarka-Erasmus-IP-WALT
 
Giriş
Şifremi Unuttum ?
 
 


Erasmus - Polonya - Danimarka - Ip Walt

 
 
     
   
 
     
Hoşgeldiniz
 

Ziyaretçi

 
 
 
Son Köşe Yazıları
 
 From Poland to Germany

 Finland

 Simple Times

 Bialystok

 You Crazy!

 Erasmusun ilk saatleri

 17 Şubat 2010

 Ucuza Uçmanın Yolu Ryanair..

 Selamlar ForumErasmus

 Erasmus programına katılm...

 
 
Yeni Sayfa 1
Son Yorumlar
 
Tekrar seni aramızda görmek dileğiy...
You Crazy!

Arkadaşlar çok yoğun bir iş temposu...
You Crazy!

Also i had so many trouble about th...
From Poland to Germany

Şu resim işini de halletsek iyi ola...
From Poland to Germany

Yeni bir yazar.. Yeni bir soluk.. H...
Bialystok

Öyle öyle ne yapalım hayırlısı olsu...
You Crazy!

hoşuma gitti yazı yalnız helal olsu...
You Crazy!

Aykut hocam bir gitti pir gitti... ...
You Crazy!

Çok güzel ya, ellerine sağlık karde...
You Crazy!

ahahah estağfrllah.. :D
You Crazy!

 
 
Köşe Yazarları
 
 
 
You Crazy!
 
  Aykut Solukcu
  aykut5855@gmail.com

You Crazy!

Merhaba Arkadaşlar kişisel işlerimden dolayı birkaç gündür yeni yazıyı ekleyemedim kısmet bugünmüş....Kaldığımız yerden devam edelim.

Varşova da otobüse biniyoruz ama bilmediğiniz bir yerde otobüse bindiğinizde aklınıza gelen ilk soru "nerede ineceğim?".Biletinizi kapıların hemen yanında bulunan makinalara okutuyorsunuz valizlerinizi düzgün bir şekilde kenara koyuyorsunuz gözünüze kestirdiğiniz bir yere oturuyorsunuz ve otobüs hareket ediyor.


Havaalanından çıkıyorsunuz yolları kar kaplamış, öyle bir soğuk varki otobüsün içinde bile iyi giyinik değilseniz donarsınız.Neyse etrafa bakmaya başlıyorsunuz.Binalar, yollar ilk anda şu izlenimi bırakıyorlar sizde "Avrupa bumuymuş!".Tabiri caizse ikinci dünya savaşının bitkin görüntüsü binalara bile yansımış.Etrafta garip garip görüntü kirliliği oluşturan amatörce yapılmış "grafitiler", gri renkte birçok bina, yollar karla kaplı bir şekilde sizin hayal etmediğiniz bir yer gibi duruyor bu ülke sanki.


Otobüs ilerlemeye devam ediyor sizi içten içte acaba nerde inmem gerekiyor korkusu kaplamaya başlıyor.Etrafa bakıyorsunuz o saatte başkentte havaalanından tren istasyonuna giden birkaç yaşlı birkaç tane de kötü giyinimli evsizden başka kimse yok.Kime soracaksınız nerde inmeniz gerektiğini?

Derlen otobüs bir durakta duruyor ve sonunda beklediğiniz en azından öyle umduğunuz genç birisi biniyor otobüse şansınıza arka koltuğunuza oturuyor ve "titrek" bir sesle arkanıza dönerek "excuse me" ile lafa giriyorsunuz."Do you speak english?" ile sözü karşınızdakine bırakıyorsunuz.

Bu yardımsever bayan sizin yabancı olduğunuzu anlıyor ve küçük bir tebessüm ile " yes " diyor ve işte o zaman rahatlıyorsunuz.Hemen sorunuzu soruyorsunuz " we want to go to train station could you help us?" Yine yardımsever bir şekilde "of course" cevabı ile artık rahatsınız.Ama 15-20 dk. daha yolunuz olduğunu öğreniyorsunuz.

Polonya da tanıştığınız ilk kişi ve size yardım eden ilk kişi bir şekilde biraz daha sohbet etmek istiyorsunuz. İsmini sorarak başlıyorsunuz nereden geldiğinizi soruyor sizde ülkeniz hakkında neler bildiğini öğrenmek istiyorsunuz ondan, sonra size soruyor "why Poland?" : ) Bu sorunun cevabını hala bilmiyorum. : ) Belirli bir ülkeye gitmek gibi bir hedefim yoktu erasmusa gittiğim arkadaşımın şehirlerarası bir yolculukta tanıştığı birinin önerisi ile hareket ederek "Polonya ve Wroclaw" seçmiş kişiler olarak bu soruya cevap vermeniz zor oluyor. : )

Sonra karşınızdaki kişi konuşkansa size Polonya hakkındaki ilk izlenimlerinizi daha önce hiç gelip gelmediğinizi ve o günden hatırladığım en önemli şey " birkaç kelime bile olsa lehçe bilip bilmediğinizi " soruyor. : )

Bu soruyu bir kelime bile lehçe bilmeden geldim diyerek cevaplıyorsunuz bu bayanın size verdiği tepki ve cevap " You crazy!" : )

Aslında bu "you crazy!" erasmus yapmanın ne kadar güzel birşey olduğunu en güzel özetleyen cümle oluyor ileriki günlerde...

Bu seferlikte bitirelim burda devamı kısmetse haftaya pazartesi günü...

Saygılar Aykut :)10.10.2011 21:52:47

Bu yazı 2797 kez okundu.

 
 
Yorum Yapın..
 

 
  ADMIN  yazdı ;

   Hepimiz yaşadık aynı sıkıntıları Aykut hocam anlattığın gibi.. :)
Ama hoş hatıralar bunlar gerçekten.Şu anda özlemiyorum desem yalan olur sanırım o günleri..
Yine güzel bir metinle bizleri gülümsettin Aykut hocam.Eline sağlık..! :))

11.10.2011 20:15:22

 
 
  lazharputlu  yazdı ;

   hocam kesinikle cok güzel bir yazı dizisi oluyor elinize saglık :) Bende 2009da Bialystok/Polonyada Erasmus yaptım. Anlattıklarını aynen yaşadık insan hatırlayınca böyle garip ama bir o kadarda güzel anılarını yüzünde ister istemez bir tebessüm oluyor :)

Aslında boyle güldürüklü olan kücük bir anım var benimde bu ilk anla ilgili bir iki cümleyle özetleyeyimde azıcık gülelim hep beraber :)

Polonya'ya gitmeden once bizim hic baglantımız yoktu. Ucaktan indik bir sekilde ögrendik tren garina nasıl gececegimizi. Ancak kimse bize bilet almakla ilgili birsey soylemedi. Bizde klasik minibüs mantıgı düşünüp sıkış tıkış bir sürü bavulla falan bindik otobüse. Kaptan suradan 2 öğrenci gibisinde 50 zloty'i şöföre ulasamadıgımız için önümüzde duran yaşlı bayana uzattık :) tabi kadın kızarak falan birşeyler söyledi, bizde paranın az oldugunu düsünerek 100 zloty cıkarıp direk şöföre uzattık. Bu sefer otobusteki herkesin garip garip bize bakması ve ve yüksek seli konuşmalar eşliğinde kalakaldık. Ne hikmetse oradaki kimsede ingilzce bilmiyordu. Neyseki sonradan genc bir bayan yardımcı olduda durumun ne oldugunu anlayıp rezil oldugumuzun kabulüyle parayı cebimize koyduk :)

Erasmus'u özetleyen kelime grubu ne olur diye sorsalar, aynen dediginiz gibi "You Crazy!!" :D

22.10.2011 12:36:49

 
 
  ADMIN  yazdı ;

   Biz bile o kadarını yapmamıştık hocam yahu :D

Bayanın da niye kızdığı belli hani :D

22.10.2011 12:45:10

 
 
  lazharputlu  yazdı ;

   ne yapalım iste cehalet :)

30.10.2011 13:08:29

 
 
  ADMIN  yazdı ;

   ahahah estağfrllah.. :D

30.10.2011 14:04:39

 
 
  SelintiGazer  yazdı ;

   Çok güzel ya, ellerine sağlık kardeşim :)

09.01.2012 20:41:14

 
 
  ADMIN  yazdı ;

   Aykut hocam bir gitti pir gitti... :) Özletti kendini.. :)

09.01.2012 20:49:08

 
 
  SelintiGazer  yazdı ;

   hoşuma gitti yazı yalnız helal olsun. Ya tabi pek rabet olmayınca kendini boşa çabalıyor hissiyatına girmiş olabilir. Normal. Site yoğun olsa eminim oda bizde yaptığımızın karşılığını alıp daha hevesli olurduk ama ne yaparsın imkanlar :)

09.01.2012 21:08:24

 
 
  ADMIN  yazdı ;

   Öyle öyle ne yapalım hayırlısı olsun.. :)

09.01.2012 21:17:14

 
 
  aykut5855  yazdı ;

   Arkadaşlar çok yoğun bir iş temposu vs sürecine atıldık o yüzden çok uzak kaldım. : ) Kusura bakmayın yine arada birkaç birşey yazmaya çalışırım. Teşekkür ederim...

19.07.2012 03:11:10

 
 
  ADMIN  yazdı ;

   Tekrar seni aramızda görmek dileğiyle Aykut hocam..
Gözümüz yollarda bekliyoruz en kısa zamanda.. :)

19.07.2012 09:36:09

 

 
 
 
     
 
     
 

Her Hakkı Saklıdır | Forumerasmus © 2011 - 2014

 
     
 

ForumEra V2.0

 
     
 

Tema Dizayn : Uğur Altınboğa - 2012

 
     
 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için aşağıdaki tarayıcıları kullanmanızı öneririz.

 
     
 

 
 

IP Adresiniz : 34.229.175.129