ForumErasmus-Polonya-Danimarka-Erasmus-IP-WALT
 
Giriş
Şifremi Unuttum ?
 
 


Erasmus - Polonya - Danimarka - Ip Walt

 
 
     
   
 
     
Yazı Detay
 

 Fırat Üniversitesi - Başvuru Süreci
 Fırat Üniversitesi - Başvuru Süreci
 ADMIN
 08/06/2013 15:31:54Tebrikler , artık sizde bir Erasmus adayısınız..

Ancak ne yazık ki sadece sınavı kazanmakla bütün iş bitmiyor..


-Geçen zaman içerisinde karşılaşacağınız zorlukları görünce bunu daha iyi anlayacaksınız.

Öncelikle formlardan bahsedelim.Doldurmanız gereken birtakım formlar ile karşılaşacaksınız.Bunlar ;

* FU Learning_Agreement_Outgoing_Student
* FU Recognition_Sheet
* FU Transcript_of_Records
* Erasmus_Izin_Talebi_Dilekcesi vs. gibi formlar..

-Bu formları okulumuzun sitesinden edinebilirsiniz ;

-Öncelikli olarak bu formlar dolduruluyor.Bu formları doldururken örnek formlara ihtiyaç duyarsanız Ahmet Hocamızdan rica ederek geçmiş dönemdeki öğrencilerin formlarını örnek olarak kullanabilirsiniz.Büyük ihtimalle ihtiyaç duyacaksınız , bu yüzden istemenizde fayda var diye düşünüyorum.

-Tabi karşı okuldan da doldurmanız gereken formlar var.Bu formları Bialystok Teknik Üniversitesinin sitesinden de temin edebilirsiniz.

-Tabi yinede her türlü ihtimale karşı Ahmet Hocamıza formlar için danışmanızda fayda var..

-Bu formlar ile ilgili bir sıkıntınız olduğunda istediğiniz zaman bizimle de irtibata geçebilirsiniz.

-Erasmus başvuru sürecinde sürekli bir e-mail trafiği yaşayacaksınız.
Bu yüzden eğer e-mail adresiniz yok ise edinin.Genellikle Hotmail servisinde sorun çıkabiliyor.Bu yüzden Gmail servisini tercih etmeniz önerilir.

-Gerek gideceğiniz okulunuzdan gerekse Ahmet Hocamızdan bir dizi mailler alacaksınız.Bu mailleri düzenli takip etmeye çalışmak sizin menfeaitinizedir.Başvuru sürecinde diğer arkadaşlarınızla sürekli iletişimde olmanız sizin için yapacağınız işlerde verim almanızı sağlar.Grup olarak ne kadar iletişimde kalabilirseniz o kadar işlerinizi çabuk bitirirsiniz.

-Fırat Üniversitesi ile ilgili formları düzenli doldurduktan ve gerekli mercilere imzalattıktan sonra posta yoluyla Polonya'ya göndereceksiniz.Bunun için PTT nin APS tarzı yurtdışı gönderimler için sağladığı bir hizmeti var.Bunu kullanarak gönderebilirsiniz.

-Artık bu belgelerle işiniz kalmadı , Bialystok Üniversitesinde belgeler imzalanıp size geri gönderilecek.Ancak bu zaman içerisinde yapmanız gerekenler de olacak tabiki.Şimdi bunlara bakalım ;


Pasaport Edinimi..

-Tahmin edeceğiniz üzere yurtdışına çıkabilmek için Pasaport ve vize işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor.Pasaport konusundan devam edelim.

-Öncelikle Pasaportunuzu almak için okuldan " Harçsız Pasaport " yazısı almalısınız.Ancak burası önemli harçsız pasaport yazınız "2 Yıllık" olmalı..Bunun önemini vize başvurusu yaparken anlayacaksınız.O yüzden buna dikkat edin aksi takdir de bu işlere başlamanın yanısıra cebinizdeki 50 liradan da olabilirsiniz..

-Pasaport yazınızı aldıktan sonra Ziraat Bankasına (değişebilir,yinede hocanıza danışın..) yaklaşık 50 lira kadar bir ücret yatırıyorsunuz.Buradan aldığınız makbuzu kaybetmeyin.

-Bu arada tabi vesikalık fotoğraflara da ihtiyacınız olacak.Fotoğraflarınız , Harçsız Pasaport kağıdınız , makbuzunuz vs. belgelerinizi tamamladıktan sonra İl Emniyet Müdürlüğüne gidip önce parmak izinizin alınması için sıra numarası alıyorsunuz.Sonra da pasaport başvurunuzu yapmak için sıra numaranızı alıyorsunuz.tabi eğer arkadaşlarınızla hep beraber giderseniz sıra numarası işini daha kolay halledebilirsiniz.

-Pasaport işlemleri bu kadar , şimdi gelelim Vize olayına.. ;

Bu resim yeniden boyutlandırıldı. Resmin gerçek boyutunu görmek için bu çubuğa tıklayın. Resimin orjinal ölçüleri 784x199.

Vize Edinimi..

-Vize işlemleriniz aslında problemli olmuyor.Erasmus öğrencisi olduğunuz için kolaylıkla vizenizi alabileceksiniz.Bu yüzden bu konuda aklınızda soru işaretleri oluşmasın.

-Fırat Üniversitesi'nden vize müracatınız için öncelikle vize yazısı alacaksınız.Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus Vize yazısının " İngilizce " olarak ilgili makama yazılmasının gerektiğidir.Eğer yazının Türkçe yazıldığını farkederseniz hocanızı bu konuda bilgilendirin.Çünkü bu yazıları Rektör yardımcısına onaylatacağınız için tekrar aynı sıkıntıları yaşamak zorunda kalırsınız.

-Vize yazısının içerisinde alacağınız Hibe bilgileri de yer alacak , yani bu işlemleri yaparken Hibe işlemlerinizi de halledeceksiniz." Hibe sözleşmesi " yazısını yukarıda vermiş olduğum okulumuzun sitesinden indirebilirsiniz.Tabi hibe işlemlerinizi yapabilmeniz için sizden bir banka hesabı açmanız istenecek.Eğer değişmemiş ise bu muhtemelen " Vakıfbank " olacaktır.Bu bankadan kendinize bir € hesabı açtırmanız gerekiyor.Daha sonra banka cüzdanınız ile Erasmus ofisine gidip gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.

-Vize işlemlerinize başlamadan önce mutlaka ilgili ülkenin konsolosluğunun websitesini ziyaret edin..!!

-Örnek olarak Polonya Ankara Büyükelçiliği'nin website adresi : Buradan..

-Tabi Ankara büyükelçiliğinin sitesinin adresini vermemdeki bir sebeb de , eğer vize işlemlerini Ankara büyükelçiliğinde yaparsanız işlemlerinizi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.Bildiğiniz üzere isterseniz İstanbul'da da bu işlemleri yapabiliyorsunuz.
Genelde 1 günde işlemlerinizi bitirebilirsiniz.Ancak her ihtimale karşı siz yinede hazırlıklı olun.Eğer grup olarak giderseniz bu sizin için daha iyi olur.Zaten büyük ihtimalle bu konu hakkında böyle bir telkin alacaksınız.

-Vize müracatındaki başvurunuzda kullanacağınız vesikalık fotoğraflar diğerlerinden farklı boyut ve özellikte istenebilir.Bunu büyükelçiliğin websitesinden ya da irtibat telefonunu kullanarak öğrenebilirsiniz.

-Vize işlemleriniz için götürmeniz gereken belgeler için birşey söylemeyeceğim.Çünkü değişme olasılı olabilir.Ancak şurası kesin karşı okuldan gelen Kabul yazınızı getirmeyi unutmuyorsunuz.Bu yüzden en güzeli websitede yer alan irtibat numaralarından Türkçe olan hattı arayıp ayrıntılı bilgi almak.Herhangi bir çekince yaşamayın çünkü gayet hoş bir konuşma ile cevaplarınızı alabiliyorsunuz.

-Vize başvurusu için büyükelçiliğin websitesini iyice araştırmanızı öneririm zira o kadar yol gittikten sonra işiniz yarım kalmasın.

-Vize için başvurmaya gitmeden önce gideceğiniz gün hakkında Erasmus Ofisine bu konu hakkında bilgi verin çünkü Konsolosluğa sizinle ilgili bir mail atılması gerekiyor.

-Tabi bu arada başvurunuzu yapmak için büyükelçiliğin önüne başvuru kabul saatinden biraz önce gitmenizde fayda var.Çünkü sıralar oluşabiliyor.Bu arada vize başvurusu için 30.000€ luk bir seyahat sigortası istenecek.Bu işleminizi konsolosluğun civarındaki bir sigorta acentesinden de yapabilirsiniz.Bu yaklaşık 150-200 lira civarında tutuyor.

-Eğer buraya kadar olan işlerini halledebildiyseniz artık içeri girip belgelerinizi verebilirsiniz.Eğer grubunuz kalabalık ise ki yaklaşık 5 kişi olduğunuzu varsayarsak içeri giden 1-2 arkadaşınıza diğer arkadaşlarınızın da evraklarını verebilirsiniz.Evet evrakları da teslim ettikten sonra 1-2 hafta içerisinde pasaportunuz vizeniz ile birlikte elinize geçecektir.

Vize işlemleriniz bu kadar ,
Hayırlı olsun..!

Bu resim yeniden boyutlandırıldı. Resmin gerçek boyutunu görmek için bu çubuğa tıklayın. Resimin orjinal ölçüleri 902x157.

-Pasaport ve Vize işlemleri tamam artık Polonya'ya gitmeye hazırız ancak tabi orada muhtemelen ilk defa bulunacağınız için size yol gösterecek birilerine ihtiyaç duyacaksınız.

-Bu nedenle okulunuz sizin için mentorlar görevlendirecekler.Mentorlarınız sizi bir noktadan alıp yurtdunuza götürüp , bulunduğunuz bökgede yapmanız gereken işlemler için vs. okuldaki işlemleriniz için , yardımcı olacaklar.

-Mentorlarınız size e-mail yoluyla ve/veya facebook gibi sosyal paylaşım siteleriyle bağlantı kuracaklarıdır.Onlarla konuşup neyin nasıl olacağını birlikte görüşebilirsiniz.Mentorlarla bağlantınızı koparmayın çünkü onlara gerçekten ihtiyacınız olacak.

-Evet Pasaportlar ve Vizeler hazır.Artık Fırat Üniversitesinden bir süreliğine bağlantınızı koparacaksınız.Bu yüzden " Erasmus_Izin_Talebi_Dilekcesi " ni doldurmanız gerekecek.Bunu daha sonra Ahmet Hocamıza iletmeniz gerekiyor.

-Geçen bu zaman diliminde Vize başvurusu yaparken Hibe işleminizi de halletmiş olacaksınız.O yüzden o konuda anlatılacak birşey yok.Muhtemelen siz Polonya'ya gimeden önce hesaplarınıza Hibenizin belirli bir miktarı yatmış olur.Örneğin eğer yıllık hibeniz 4000€ ise ilk dönem için yarısının %80 i , yani yaklaşık 1600€ kadar bir miktar hesabınıza aktarılmış olur.


Yurttan ayrılmadan önce para işlemleri..

-Türkiye'den ayrılmadan önce polonya'da para temin edebilmeniz için yine bir banka hesabına ihtiyacınız olacak.Çünkü € hesabına sadece hesap cüzdanı verildiği için bu hesabınızdan Polonya'da para çekemeyeceksiniz.Bu yüzden bit Yapıkredi bankasından (en az para kesintisinin bu bankadan yapıldığı söyleniyor..) bir TürkLirası hesabı açın.Böylece buradan alacağınız kart ile Polonya'daki BankPekaosa bankamatiklerinden para çekebileceksiniz.

-Şu kısım önemli , siz haliyle Polonya'da olacağınız için para yatırma ve çekme işlemlerinizi yapamayacaksınız.Bu yüzden Türkiye'den ayrılmadan önce bir yakınınıza(Babanıza , Annenize , vs..)banka hesaplarınızı yönetebileceklerine dair noterden bir yazı alın ki sizin para çekebilmeniz için hesabınıza para yatırabilsinler.

-Tabi hibenizin tamamını € olarak yanınızda götürmek de isteyebilirsiniz.Ancak hem diğer dönem yatacak olan hibenizin alınabilmesi hemde Türkiye'den ayrılmadan önce hibenizin yatırılamaması gibi bir durumla da karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurarak bu işlemi yapmanızda fayda olacaktır.Böylece para işlemlerimizi de bitirmiş olduk.

Geri kalan kısım Bilet işlemleri olacak ve onu da diğer konuda anlatmaya çalışacağız..
 
 
Yorum Yap - Soru Sor..
 

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış.İlk yorumu siz yapın !

 
 
     
 
     
 

Her Hakkı Saklıdır | Forumerasmus © 2011 - 2014

 
     
 

ForumEra V2.0

 
     
 

Tema Dizayn : Uğur Altınboğa - 2012

 
     
 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için aşağıdaki tarayıcıları kullanmanızı öneririz.

 
     
 

 
 

IP Adresiniz : 34.229.175.129